26 листопада 2016 року у місті Деражня відбулися жалобні заходи по вшануванню пам’яті жертв Голодомору.
Найжорстокішим злочином комуністичного режиму проти українського народу був голодомор 1932—1933 рр. Ця спланована проти українського селянства акція мала ліквідувати основу української нації і національного відродження, зруйнувати незалежні господарства, унеможливити протистояння радянській владі. "Голод запланувала Москва для знищення українського селянства як національного бастіону. Українських селян знищили не тому, що вони були селянами, а тому, що вони були українцями", — писав американський професор Р. Конквест.
Аналіз тодішніх подій переконливо свідчить, що в українському селі мали місце всі елементи політики геноциду. Такого висновку дійшли і члени Міжнародної комісії з розслідування голоду в Україні, яка працювала у 1988—1990 рр. Геноцидом українського народу визнали голодомор 1932—1933 рр. Верховна Рада України, а також понад півтора десятка країн світу.
Головною причиною голодомору 1932—1933 рр. була цілеспрямована злочинна політика більшовицького керівництва. Адже сам Сталін визнавав, що загальний урожай зерна в 1932 р. перевищував урожай 1931 р. Інакше кажучи, харчів не бракувало. Проте держава цілеспрямовано конфісковувала більшу їх частину, в т. ч. зерно, яке призначалося для насіннєвого, страхового і фуражного фондів, ігноруючи заклики і попередження українських представників з місць. Це прирекло мільйони людей на смерть від голоду, який неможливо назвати інакше, як штучний. Спроби протидіяти насильству жорстоко придушувалися.
Голод, що поширювався протягом 1932 р., набув найстрашнішої сили на початку 1933 р. За підрахунками дослідників, в Україні щодня помирало голодною смертю 25 тис. осіб, щогодини — 1 тис, щохвилини — 17.
У ці скорботні дні Деражнянці вшанували пам’ять жертв голодомору і політичних репресій у 1932 – 1933 роках. На площі біля пам’ятного знаку “Небесній сотні» було сформовано колону Скорботної ходи, яка пройшла вулицями міста до Меморіалу жертв голодоморів. У заходах взяли участь: голова районної ради Сідлецький Віталій Михайлович, голова районної державної адміністрації Веселовський Олег Ігорович, міський голова Ковпак Андрій Миколайович, працівники організацій, підприємств, установ, громада міста та священники району.
Загиблих під час геноциду українського народу вшанували хвилиною мовчання, також покладанням композицій із житніх та пшеничних колосків, квітів і лампадок до Меморіалу.
|